“ÇAY KAŞIKLARINIZI SORGULAYIN!”

Metin Deneyleri Alanı olarak üzerine deneyler yaptığımız temel unsurlardan birisi “ilham”. Bu unsurun nereden, neye göre ve ne zaman devreye girdiği, onu oluşturan koşulların nasıl sağlandığı, üzerine kafa yorduğumuz başlıca konular arasında yer alıyor. Yazarın uzun saatler boyunca masa başında çile çektiği bir yazım süreci imgesiyle kafalarda yer etmiş, klişelere konu bu unsurun nasıl aşılabileceği, deneylerimizin odak noktalarından birini oluşturuyor.

Geçtiğimiz haftalarda Tasarım Atölyesi Kadıköy’ün (TAK) pek sevimli mekanına konuk olarak gerçekleştirdiğimiz Performatif Öykü Portresi atölyesinde yine ilham üzerine var olan genel kanıyı disiplinlerarası bir yöntemle irdeledik.

Her biri katılımcıları, yani “oyuncu-yazarı” zorlayacak bir gıcıklık üzerine dayanan atölyelerimizden Performatif Öykü Portresi’nde yaratım sürecinin düşünme evresini mümkün olduğunca kısaltarak ilham unsurunu anlık tepki formatına sıkıştırmayı denedik.

Beşer dakikalık üç kısa performans izleyen katılımcılar, alışılageldiği gibi performansların ardından değil, performans esnasında kısa öyküler oluşturdu. Üzerine çalışılan kurgunun sizden bağımsız hareket ettiği duygusunu vermeye çalıştığımız bu atölyede “oyuncu-yazarlarımız” öykü için ilham gelmesini beklemektense öykünün kendisine yetişmeye çalıştı. Katılımcılar başta bu süre kısıtlamasından memnun görünmese de, sınırlamaların yaratıcılığı aslında ne kadar tetiklediğini birlikte bir kez daha deneyimledik. Queneau’nün de dediği gibi, “Kaçmaya çalışacağımız labirentler inşa ettik.”

rsz_0001rsz_0002

Performanslar alışıldığı gibi izleyicilere değil, sahnelenen kurguyu anlık ilham patlamalarıyla harıl harıl öyküleştirmeye uğraşan yazarlara hitap edince de bu performansların da rengi değişti. Katılımcıların yaratım süreci için son derece zengin boşluklar doğuran, düşünsel olarak herkese bambaşka kapılar açabilen performansları için Halil Atasever ve Tuğçe Futacı’ya tekrar teşekkür ederiz.

rsz_0003rsz_0004

En önemlisi tüm katılımcılara, her birinin ortaya koyduğu güçlü hayal gücü, oyunu kuraldışı kurallarına göre oynamada gösterdikleri zihin çevikliği ve tüm atölyelerde oluşan keyifli ortam için çok teşekkür ederiz. Feci şekilde yaratıcı yeni dostlar kazandık!

One thought on ““ÇAY KAŞIKLARINIZI SORGULAYIN!”

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s