KULAK İÇİN KURGU

Edebiyat ve müziğin karşılıklı olarak birbirlerine çok şey borçlu olduğu tartışma götürmez. Müziğin hikâye içinde aktif yer tuttuğu örneklerle birlikte (Julio Cortazar’ın Sek Sek’inden Haruki Murakami’nin Sınırın Güneyinde Güneşin Batısında başta olmak üzere neredeyse tüm diğer kitaplarına kadar) bir şarkıya ya da albüme ilham kaynaklığı etmiş onlarca edebi eser de bulunabilir.

Bizler de medea olarak bu tarz şarkılardan oluşturduğumuz bir çalma listesi hazırladık. Aslen koca bir derya olan bu “edebi eserleri konu edinen ya da onlardan ilham alan şarkılar” listesinin küçük bir bölümünü sizlerle paylaşıyoruz, umarız zevk alırsınız!

Meraklısı, şarkılarla ve temel aldıkları kitaplarla ilgili kısa açıklamaları aşağıda bulabilir.

  1. The Cyclist Conspiracy, Virility

Grup, adını Svetislav Basara’nın yazdığı ve Türkçede Oblomov Yayınları tarafından Bisikletçi Kumpası başlığıyla yayımlanan The Cyclist Conspiracy kitabından alıyor. Farklı anlatım tarzı, kurgusu ve yarattığı alternatif dünya ve dinler tarihiyle kusursuz bir eser olan Bisikletçi Kumpası, Virility şarkısıyla müzikal olarak da özgün bir tarza ilham kaynaklığı ediyor.

  1. The Irish Rovers, Finnegan’s Wake

Yakın zaman önce iki farklı Türkçe çevirisi Finnegan’ın Vahı ve Finnegan Uyanışı olarak Aylak Adam ve Sel Yayınları tarafından yayımlanan Finnegans Wake’in isminin bilindik bir hikâyesi vardır. Finnegan’s Wake, James Joyce’un çok sevdiği bir İrlanda şarkısıdır. Şarkıda, öldü sanılan Finnegan adında bir adamın, cenaze sonrası düzenlenen “wake” töreninde kafasına viski dökülmesiyle birlikte “dirilmesi” anlatılıyor. Şarkının onlarca farklı sanatçı tarafından seslendirilmiş onlarca farklı versiyonu var; biz favorimiz olan The Irish Rovers versiyonunu eklemeyi tercih ettik.

  1. Current 93, Sleep Has His House

Anna Kavan’ın Uyku Tanrısının Evi kitabını konu edinen bu şarkı, tıpkı Kavan’ın otobiyografik öğelere sahip bu ünlü eserinde oluşturduğu “kabus dili” gibi kendine özgü bir harmoni yaratıyor. Yirmi dört dakikalık bu epik denebilecek şarkıda yer alan tüm tekrarlar, kitap boyunca şahit olunan tekinsiz havayı destekleyerek kusursuz bir fon müziği oluşturuyor.

  1. Radiohead, Exit Music (for a film)

Radiohead de Exit Music de herhangi bir açıklamaya ihtiyaç duymayacak kadar meşhur. Shakespeare’in Romeo ve Juliet oyununu temel alan şarkı, Radiohead diskografisinde de kendine güçlü bir yer bulabilecek kadar etkileyici – eminiz Shakespeare, adının Radiohead’le birlikte anılmasından gurur duyardı.

  1. Poe, Haunted

Hepimizin okuduktan yıllar sonra bile hatırladığı kitaplar vardır; fakat bu kitapların çok azında sayfalar kendilerini zorla, beraberinde rahatsız edici ve neredeyse fiziksel bir acıyla zihninize kazır. Çoğu eleştirmenin, ergodik roman türünün zirvesi olarak gördüğü Mark Z. Danielewski’nin House of Leaves’i eşsiz, ürkütücü bir deneyim. Danielewski’nin kardeşi Poe’nun Haunted albümü de kitabın üzerine açıkta hiçbir yer kalmayacak şekilde örtülebilecek bir müzik vaat ediyor. Kitabın Türkçe çevirisinin de pek yakında Monokl Yayınları’ndan çıkacağını hatırlatalım.

  1. Circa Survive, House of Leaves

House of Leaves hakkında daha bir dolu şarkı var, ancak Circa Survive’ın çalışması, kitaba getirdiği farklı yorumlamayla da özel bir yeri hak ediyor.

  1. The Doors, End of the Night

İki klasik. Louis-Ferdinand Céline ve The Doors. Ortaya çıkacak sonuçtan şüphe etmeye hiç gerek yok. The Doors, bu şarkısının arka planına Céline’in Gecenin Sonuna Yolculuk kitabını oturtuyor.

  1. Jefferson Airplane, White Rabbit

Psychedelic müzik için Lewis Carroll’ın Alice’in Harikalar Diyarındaki Maceraları kitabından daha gösterişli, baş döndürücü ve uçsuz bucaksız bir kaynak olabilir mi?

  1. Pink Floyd, Pigs (Three Different Ones)

Eğer “müziği konuşturmak” ya da amiyane tabirle “gitarı ağlatmak” gibi terimler mevcutsa bunu gerçekten yapmaya olanak tanıyan teknolojik ekipman Talkbox olabilir. Sese notasını enstrüman, şeklini ise ağzın verdiği bu küçük oyuncak, Pigs’te harikulade biçimde kullanılıyor. Müzikal kusursuzluğunu George Orwell’e verdiği referansla tamamlayan bu Pink Floyd şarkısı, ilhamını Hayvan Çiftliği’nin meşhur “Her hayvan eşittir ama bazı hayvanlar daha eşittir,” sözünden alıyor.

Spotify Listesi’ne ulaşmak için tıklayın!

Youtube Listesi’ne ulaşmak için tıklayın!

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s